Konsultacja dotyczy rozporządzenia GPSR, które wchodzi w życie dnia 13 grudnia 2024 roku. Czasu na dostosowanie produktów pozostało już niewiele. Podczas konsultacji porozmawiamy o tym: kim jest osoba odpowiedzialna; roli osoby odpowiedzialnej; oznakowaniu produktów; dokumentacji i dowodach zgodności takich jak: deklaracja zgodności UE dokumentacji technicznej, w tym wynikach testów i certyfikatów instrukcjach obsługi i informacji…
25 września 2024 roku to data, wchodzi w życie ustawa o ochronie sygnalistów. W mediach i na forach branżowych dużo mówi się o jej wpływie na duże organizacje, dla których wykonuje pracę co najmniej 50 osób. Jednakże, co równie ważne, ustawa ta dotyczy również pośredników nieruchomości, bez względu na stan osób wykonujących na ich rzecz pracę. Otóż pośrednicy…
Czym jest pozew o eksmisję? Pozew o opróżnienie, opuszczenie i wydanie lokalu mieszkalnego potocznie zwany jest pozwem o eksmisje. Pozew o eksmisję jest środkiem prawnym, przysługującym w przypadku bezprawnego/bezumownego zajmowania lokalu mieszkalnego przez osobę bądź osoby nieuprawnione. Pozew o eksmisje jest pierwszym pismem procesowym wszczynającym postępowanie przed sądem. Dobrze sformułowana treść pozwu może znacznie przyspieszyć…
Czym jest pozew o ustalenie wstąpienia w stosunek najmu lokalu? Pozew o ustalenie wstąpienia w stosunek najmu lokalu mieszkalnego na podstawie art. 691 k.c. jest pismem procesowym wszczynającym postępowanie przed sądem. Celem postępowania jest ustalenie przez sąd czy powodowi przysługuje prawo wstąpienia w stosunek najmu po zmarłym najemcy z podmiotem, z którym umowa najmu była…
Czym jest pozew o zapłatę należności czynszowych? Pozew o zapłatę należności czynszowych to pierwsze pismo procesowe, które wynajmujący składa do sądu, w przypadku gdy najemca zalega z zapłatą należności czynszowych wynikających z umowy najmu. Przez należności czynszowe rozumieć należy wszelkie opłaty wskazane w umowie najmu. Obok samego czynszu należnościami czynszowymi są opłaty za media, tj….
Czym jest umowa najmu okazjonalnego? Umowa najmu okazjonalnego to szczególny rodzaj umowy najmu lokalu mieszkalnego, która ma na celu zabezpieczenie zarówno wynajmującego, jak i najemcy. Najem okazjonalny został wprowadzony dnia 17 grudnia 2009 roku, wskutek zmiany ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego…
Czym jest umowa na wyłączność? Co oznacza, że jest na „wyłączność”? Umowa pośrednictwa sprzedaży nieruchomości na wyłączność to umowa, w której zlecający sprzedaż nieruchomości zawiera umowę z jednym, konkretnym pośrednikiem nieruchomości bądź jednym biurem nieruchomości. Wówczas ten pośrednik bądź biuro nieruchomości jest jedynym podmiotem, który obsługuje zlecającego i to on przeprowadza cały proces od początku…
Czym jest otwarta umowa pośrednictwa sprzedaży nieruchomości? Otwarta umowa pośrednictwa sprzedaży nieruchomości, to umowa, która pozwala zlecającemu sprzedaż na zawarcie umowy pośrednictwa z wieloma pośrednikami. Jest to cecha charakterystyczna tej umowy i cecha, która odróżnia otwartą umowę pośrednictwa od umowy pośrednictwa na wyłączność. Ta bowiem, charakteryzuje się powierzeniem czynności związanych ze sprzedażą nieruchomości tylko jednemu…
Czym jest umowa pośrednictwa zakupu nieruchomości? Umowa pośrednictwa zakupu nieruchomości to umowa pośrednictwa, w której zamawiający zleca pośrednikowi nieruchomości podjęcie czynności zmierzających do znalezienia nieruchomości spełniającej oczekiwania zamawiającego. W tym celu pośrednik nieruchomości wyszukuje i na bieżąco informuje zamawiającego o ofertach nieruchomości wpisujących się w wymagania zamawiającego. Podjęcie takiej współpracy z pośrednikiem nieruchomości pozwala zaoszczędzić…
Czym jest umowa rezerwacyjna? Umowa rezerwacyjna zawierana jest między deweloperem albo przedsiębiorcą innym niż deweloper, a rezerwującym, czyliosobą, która jest potencjalnie zainteresowana ofertą sprzedaży lokalu lub domu jednorodzinnego oferowanego przez dewelopera albo przedsiębiorcę innego niż deweloper. W umowie rezerwacyjnej deweloper zobowiązuje się do czasowego wyłączenia konkretnej nieruchomości, tj.domu jednorodzinnego lub lokalu z oferty sprzedaży. Umowę…
Jesteś już obecny w sektorze nieruchomości. Znajomość przeglądania ksiąg wieczystych nie jest Ci obca, a zbieranie niezbędnych dokumentów dotyczących nieruchomości to dla Ciebie rutyna. Jednakże, napotkałeś na złożone problemy prawne nieruchomości, które wymagały od Ciebie bardziej szczegółowej analizy lub uporządkowania ich sytuacji prawnej. Kurs ten został stworzony specjalnie z myślą o profesjonalistach takich jak Ty,…
Rozpocznij swoją przygodę z nieruchomościami dzięki szkoleniu online „Podstawy Badania Stanu Prawnego Nieruchomości”! Szkolenie zostało zaprojektowane z myślą o osobach, które stawiają pierwsze kroki w branży nieruchomości lub pragną ugruntować swoją podstawową wiedzę w zakresie legalności transakcji i prawa nieruchomościowego. Szkolenie online jest idealnym rozwiązanie dla: początkujących pośredników nieruchomości, pracowników biur nieruchomości, inwestorów indywidualnych, studentów…
Działasz już na rynku nieruchomości. Umiesz czytać księgę wieczystą i potrafisz gromadzić podstawowe dokumenty dotyczące nieruchomości. Chciałbyś poszerzyć swoją wiedzę, bo spotkałeś się z trudnymi stanami prawymi nieruchomości, które wymagały głębszej analizy albo uregulowania stanu prawnego nieruchomości. Szkolenie zostało zaprojektowane z myślą o takich osobach, które działają już w branży nieruchomości, pragną ugruntować swój wiedzę…
W dzisiejszych czasach, rynek nieruchomości jest jednym z bardziej dynamicznych i konkurencyjnych sektorów gospodarki. Podmioty działające w tej branży muszą nie tylko wykazywać się znajomością trendów rynkowych i potrzeb klientów, ale również posiadać gruntowną wiedzę prawną. Ostatnie obserwacje rynku ujawniły jednak zaskakujący brak: pośrednicy nieruchomości często nie są w pełni świadomi, jakie dokumenty są niezbędne…