Deweloperzy od dnia 11 lipca 2025 roku zobowiązani będą do ujawniania cen mieszkań
Rynek nieruchomości to swoisty rollercoaster. Ceny mieszkań i domów potrafią dynamicznie rosnąć w okresach boomu gospodarczego, by następnie spaść podczas kryzysów finansowych lub politycznych zawirowań. Na ceny mieszkań wpływają nieustannie zmieniające się stopy procentowe, regulacje prawne, popyt ze strony zagranicznych inwestorów czy też sytuacja na rynku pracy. Pochylmy się zatem nad kolejną zmianą ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym tzw. ustawy deweloperskiej, która wchodzi w życie w okresie wakacyjnym tj. 11 lipca 2025 roku.
Czego dotyczy zmiana
Zmiana ustawy z dnia 20 maja 2021 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, wprowadzona ustawą z dnia 21 maja 2025 roku, nakłada na deweloperów obowiązek prowadzenia własnej strony internetowej, na której umieszczone zostaną m.in. ceny mieszkań.
Na stronie internetowej deweloperzy powinni udostępniać część ogólną prospektu informacyjnego, podawać adres strony siedziby, a także ceny m2 powierzchni użytkowej każdego z oferowanych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych oraz całej nieruchomości lub jej części, ceny pomieszczeń przynależnych oraz innych świadczeń pieniężnych, które nabywca zobowiązany jest spełnić na rzecz dewelopera w wykonaniu umowy przenoszącej własność. Podatek od towarów i usług powinien zostać uwzględniony w cenie.
Uaktualnienie informacji
Deweloperzy zostali zobowiązani do bieżącej aktualizacji informacji dotyczących cen oraz innych świadczeń pieniężnych na swoich stronach internetowych. W przypadku ich zmiany, deweloperzy niezwłocznie tj. z dniem wprowadzenia zmiany, aktualizują dane, podając jednocześnie datę ich obowiązywania oraz zachowując wcześniejsze informacje, począwszy od dnia rozpoczęcia sprzedaży. Obowiązek ten ma na celu zapewnienie transparentności i pełnej dostępności informacji dla potencjalnych nabywców. Ponadto, deweloperzy muszą raz dziennie przekazywać dane ministrowi właściwemu do spraw informatyzacji. Deweloperzy są również zobligowani do umieszczania w reklamach, ogłoszeniach oraz ofertach sprzedaży adresu strony internetowej, na której znajdują się aktualne informacje o cenach i świadczeniach pieniężnych.
Ukłon w stronę konsumentów
Jedną z najważniejszych korzyści, jakie nowe przepisy przynoszą konsumentom, jest możliwość zawarcia umowy na warunkach najkorzystniejszych dla nabywcy, w przypadku wystąpienia rozbieżności pomiędzy ceną nieruchomości zamieszczoną na stronie internetowej dewelopera, a ceną proponowaną przy podpisaniu umowy. Taki mechanizm wzmacnia przejrzystość transakcji oraz zwiększa bezpieczeństwo kupujących, którzy zyskują prawo do dochodzenia warunków przedstawionych publicznie. To również dodatkowa motywacja dla deweloperów, aby informacje udostępniane online były precyzyjne i aktualne.
Case study
Pan Jacek zainteresował się luksusowym apartamentem w Sopocie, którego cena na stronie dewelopera wynosiła 1.190.000 zł. Gdy udał się do biura sprzedaży w celu podpisania umowy rezerwacyjnej, przedstawiono mu ofertę z ceną 1.245.000 zł. Pracownik biura tłumaczył, że nastąpiła niedawna zmiana cennika, jednak aktualizacja nie została jeszcze wprowadzona na stronie internetowej. Pan Jacek, świadomy przysługujących mu praw, powołał się na przepisy gwarantujące możliwość żądania zawarcia umowy po cenie korzystniejszej, czyli tej opublikowanej wcześniej na stronie. Deweloper, zgodnie z ustawą, uznał roszczenie i zawarł umowę na warunkach korzystniejszych dla klienta, jednocześnie dokonując natychmiastowej korekty informacji w serwisie internetowym.
Krok ku większej jawności, choć nie bez zastrzeżeń
Wprowadzenie obowiązku ujawniania cen przez deweloperów to ruch w stronę zwiększenia jawności na rynku nieruchomości oraz lepszego zabezpieczenia interesów kupujących. Publiczne udostępnianie pełnych informacji o cenach umożliwia przyszłym nabywcom podejmowanie decyzji opartych na porównywalnych danych. Mimo że zamysł nowelizacji, jakim jest poprawa przejrzystości i wzmocnienie pozycji konsumenta, wydaje się słuszny, sposób jego realizacji nadal budzi pewne kontrowersje. Typowe dla ustaw związanych z branżą deweloperską jest to, że problemem okazuje się nie tyle kierunek zmian, co sposób ich ujęcia w przepisach, niedokładności legislacyjne mogą wprowadzać problemy z interpretacją i komplikować ich stosowanie w praktyce.
Opracowanie:
Kancelaria Warszawa – Umowa deweloperska