Bezpieczeństwo produktów – rozporządzenie GPSR „General Product Safety Regulation”
Z dniem 13 grudnia 2024 roku wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/988 z dnia 10 maja 2023 roku w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów, zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1025/2012 i dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1828 oraz uchylające dyrektywę 2001/95/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywę Rady 87/357/EWG („Rozporządzenie GPSR”).
Cel wprowadzenia Rozporządzenia
Rozporządzenie GPSR ma na celu zwiększenie ogólnego bezpieczeństwa produktów wprowadzanych na rynek Unii Europejskiej. Rozporządzenie jest odpowiedzią na stale rosnący rozwój nowych technologii, sprzedaż produktów cyfrowych oraz sprzedaż produktów on-line. Dlatego też Rozporządzenie GPSR skierowane jest do bardzo szerokiej grupy przedsiębiorców zaangażowanych w łańcuch dystrybucji produktów.
Rozporządzenie GPSP jest odpowiedzią unijnego ustawodawcy, dążącego do wprowadzenia przepisów, mających na celu ułatwienie szybszego usuwania z obrotu produktów niebezpiecznych. Konieczność aktualizacji przepisów była dodatkowo motywowana potrzebą zapewnienia spójności legislacyjnej.
Z treść Rozporządzenia GPRS wynika, iż celem rozporządzenia jest poprawa funkcjonowania rynku wewnętrznego, przy równoczesnym zapewnieniu wysokiego poziomu ochrony konsumentów.
Jednym z istotnych aspektów nowego rozporządzenia jest wprowadzenie pojęcia „osoby odpowiedzialnej”. Pojęcie osoby odpowiedzialnej dobrze znane jest w prawie kosmetycznym.
Kim jest osoba odpowiedzialna?
Zgodnie z Rozporządzeniem GPSR osobą odpowiedzialną jest podmiot, którego obowiązkiem jest zapewnienie zgodności produktów z wymaganiami bezpieczeństwa określonymi w Rozporządzeniu GPSR. Osoba odpowiedzialna to podmiot gospodarczy, który może wprowadzić produkt do obrotu w Unii Europejskiej, o ile posiada miejsce zamieszkania lub siedzibę w Unii Europejskiej oraz który odpowiada za zadania określone w art. 4 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2019/1020. Może nią być producent, importer, dystrybutor lub każda inna osoba wprowadzająca produkt na rynek UE. Osoba odpowiedzialna ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia, że konsumenci mają dostęp do bezpiecznych i zgodnych z prawem produktów.
Produkty, których dotyczy Rozporządzenie
Rozporządzenie GPSR obejmuje zarówno towary nowe, jak i te, które były używane, poddane reperacji lub odnowieniu. Jednakże regulacja ta nie ma zastosowania do produktów, które przed ich wykorzystaniem wymagają naprawy lub renowacji, w przypadku, gdy produkty te są wprowadzane do obrotu lub udostępniane na rynku oraz noszą wyraźne oznaczenie, że wymagają naprawy lub odnowienia przed użyciem.
W Rozporządzeniu GPSR wprost określono kategorie produktów, które nie zostały objęte jego zakresem takie jak: żywność i produkty paszowe, żywe rośliny i zwierzęta, produkty lecznicze, sprzęt wykorzystywany przez konsumentów do przemieszczania się lub podróży, w przypadku gdy jest on obsługiwany bezpośrednio przez usługodawcę w ramach usługi transportowej świadczonej konsumentom i nie jest obsługiwany przez samych konsumentów, antyki – takie jak dzieła sztuki lub przedmioty kolekcjonerskie, statki powietrzne, środki ochrony roślin – zwane pestycydami, organizmy zmodyfikowane genetycznie oraz mikroorganizmy zmodyfikowane genetycznie stosowane w sposób ograniczony, produkty z roślin i zwierząt bezpośrednio związane z ich przyszłym rozmnażaniem, produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego i pochodne.
System wczesnego ostrzegania Safety Gate
Rozporządzenie GPSR wprowadza szereg aktualizacji dotyczących nadzoru nad bezpieczeństwem produktów. Jedną z wprowadzonych innowacji jest zmodernizowanie systemu Safety Gate, który zapewnia efektywną wymianę danych o działaniach podjętych przeciwko produktom stwarzającym zagrożenie, pomiędzy krajowymi instytucjami nadzorującymi bezpieczeństwo produktów na terenie wspólnego rynku. Całkowicie nowym rozwiązaniem jest ustanowienie rozporządzeniem GPSR sieci ds. bezpieczeństwa konsumentów oraz formalizacja instytucji o zawiadamianiu o odzyskaniu produktów.
Produkty wprowadzone do obrotu przed dniem 13 grudnia 2024 roku
Jeżeli produkty zostaną wprowadzone do obrotu przed dniem 13 grudnia 2024 roku, tj. przed dniem wejścia w życie Rozporządzenia i będą zgodne z dyrektywą z dnia 03 grudnia 2001 roku 2001/95/WE w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów, tj. dyrektywą, która obecnie reguluje kwestie bezpieczeństwa produktów, mogą być w dalszym ciągu udostępniane na rynku.
Podsumowanie
Rozporządzenie GPRS wprowadza na rynku gospodarczym dużo zmian. Przede wszystkim zaostrza rygor bezpieczeństwa produktów oraz wprowadza szeroki zakres obowiązków osób odpowiedzialnych za wprowadzenie produktów do obrotu w Unii Europejskiej. Rozporządzenie GPSR, wprowadza istotne zmiany w stosunku do poprzednio funkcjonujących regulacji w tym zakresie, a mianowicie: rozszerza zakres produktów objętych niniejszą regulacją, a w tym produkty cyfrowe. Rozporządzenie GPSR wzmacnia mechanizm nadzoru rynku oraz kontroli produktów, a także znacznie ułatwia współpracę pomiędzy państwami członkowskimi w zakresie wymiany informacji o niebezpiecznych produktach.
Prawnik nieruchomości w Warszawie – KOMPLETNA OFERTA