Kosmetyki w świetle rozporządzenia GPSR „General Product Safety Regulation”. Nowe wytyczne dotyczące ogólnego bezpieczeństwa produktów.
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/988 z dnia 10 maja 2023 roku w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów, zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1025/2012 i dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1828 oraz uchylające dyrektywę 2001/95/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywę Rady 87/357/EWG („Rozporządzenie”), wchodzi w życie w dniu 13 grudnia 2024 roku. Rozporządzenie w skrócie nazywane jest „GPSR” od angielskiej nazwy „General Product Safety Regulation”. Wydawałoby się, iż termin wejścia w życie rozporządzenia jest dość odległy. Nic bardziej mylnego. Już teraz warto przygotowywać się na nadchodzące zmiany.
Potrzeba wprowadzenia Rozporządzenia
Potrzeba wprowadzenia Rozporządzenia spowodowana jest faktem szeroko rozwijających się nowych technologii, a wraz z tym – sprzedaży produktów on-line oraz produktów cyfrowych. Sprzedaż internetowa, która znaczenie przyśpieszyła w czasie pandemii, konsekwentnie poszerza swoją grupę odbiorców – konsumentów. Tym samym Rozporządzenie skierowane jest do bardzo szerokiej grupy przedsiębiorców zaangażowanych w łańcuch dystrybucji produktów nieuregulowanych odrębnie.
Produkty, których dotyczy Rozporządzenie
Rozporządzenie będzie dotyczyło produktów kosmetycznych, albowiem nie zostały one wyłączone spod stosowania Rozporządzenia tak jak: żywność i produkty paszowe, żywe rośliny i zwierzęta, produkty lecznicze, sprzęt wykorzystywany przez konsumentów do przemieszczania się lub podróży, w przypadku gdy jest on obsługiwany bezpośrednio przez usługodawcę w ramach usługi transportowej świadczonej konsumentom i nie jest obsługiwany przez samych konsumentów, antyki – takie jak dzieła sztuki lub przedmioty kolekcjonerskie, statki powietrzne, środki ochrony roślin – zwane pestycydami, organizmy zmodyfikowane genetycznie oraz mikroorganizmy zmodyfikowane genetycznie stosowane w sposób ograniczony, produkty z roślin i zwierząt bezpośrednio związane z ich przyszłym rozmnażaniem, produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego i pochodne.
Podmioty w łańcuch dostaw
Ustawodawca uregulował obowiązki i wprowadził wytyczne dla każdego podmiotu z tzw. łańcuchu dostaw, tj. producenta, upoważnionego przedstawiciela, importera, dystrybutora. Tym samym zakres i rozmiar nałożonych obowiązków różni się w zależności od tego czy dany podmiot jest producentem czy dystrybutorem. Jak można przypuszczać, to na producenta zostały nałożone najszerzej sformułowane obowiązki. Natomiast, co ciekawe, zgodnie z preambułą, która ma wyraz w art. 13 Rozporządzenia cyt: „Każda osoba fizyczna lub prawna wprowadzająca produkt do obrotu pod własną nazwą lub znakiem towarowym lub istotnie modyfikująca produkt w sposób, który mógłby wpłynąć na zgodność z wymaganiami niniejszego rozporządzenia, powinna być uznana za producenta oraz przyjąć jego obowiązki z tego tytułu”.
Produkty wprowadzone do obrotu przez 13 grudnia 2024 roku
Jeżeli produkty zostały wprowadzone do obrotu przed dniem 13 grudnia 2024 roku, tj. przed dniem obowiązywania Rozporządzenia i są zgodne z dyrektywą z dnia 03 grudnia 2001 roku 2001/95/WE w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów, tj. dyrektywą która obecnie reguluje kwestie bezpieczeństwa produktów, Państwa Członkowskie UE nie będą mogły utrudniać udostępniania takowych produktów.
Prawnik do nieruchomości z Warszawy —> CAŁKOWITA OFERTA