Case Study

Witajcie ponownie na moim blogu „Z miłości do nieruchomości ❤️”, gdzie dziś zajmiemy się istotnym aspektem prawnej strony transakcji nieruchomości – formą umowy pośrednictwa. Przyjrzymy się, dlaczego to tak ważne, aby każda umowa pośrednictwa była zawarta na piśmie, pod rygorem nieważności.

Opis sytuacji

Ponownie witamy się z naszymi bohaterami: Pośrednik Pan Ryszard, Sprzedający Pan Ksawier, Kupująca Pani Anastazja

Załóżmy, że mamy Pana Ksawiera, który postanowił skorzystać z usług pośrednika nieruchomości Pana Ryszarda, aby sprzedać swoje mieszkanie. Pan Ksawier spotyka się z Panem Ryszardem, doświadczonym pośrednikiem nieruchomości, który zapewnił Pana Ksawiera o swojej skuteczności i przedstawił plan sprzedaży. Relacja pomiędzy stronami opiera się na pełnym zaufaniu, ale też jedynie ustnych obietnicach i zapewnieniach Pana Ryszarda. Panowie nie zawierają umowy pośrednictwa na piśmie.

Analiza prawna

Zgodnie z polskim prawem, umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami powinny być zawarte w formie pisemnej lub elektronicznej pod rygorem nieważności. Brak pisemnej formy takiej umowy skutkuje jej nieważnością. Oznacza to, że jeśli dojdzie do sporu lub nieporozumienia między stronami, umowa ustna nie będzie miała mocy prawnej, a roszczenia mogą okazać się niemożliwe do wyegzekwowania.

Case study

Relacje pomiędzy stronami popsuły się, gdy mieszkanie zostało sprzedane. Pan Ksawier uznał, iż wynegocjowana przez Pana Ryszarda cena jest zbyt niska. Postanowił zatem odmówić wypłaty uzgodnionej prowizji dla pośrednika, powołując się na fakt, iż nie została zawarta pisemna umowa pośrednictwa. Pan Ryszard, argumentując swoje zaangażowanie i wkład pracy, próbował dochodzić swoich praw, ale bez pisemnego dokumentu, który by potwierdzał warunki współpracy. Niestety jego pozycja była bardzo słaba.

Wnioski

Z punktu widzenia prawnego, umowa pośrednictwa zawarta ustnie jest nieważna, co oznacza, że obie strony stają przed ryzykiem braku ochrony prawnej w razie wystąpienia konfliktu. Dla Pana Ksawiera oznaczało to możliwość uniknięcia płacenia prowizji, jednakże dla Pana Ryszarda skutkowało to utratą wynagrodzenia za pracę, którą wykonał.

Z tego powodu, zawsze należy pamiętać o zawieraniu umów pośrednictwa w formie pisemnej lub elektronicznej pod rygorem nieważności. Forma elektroniczna to złożenie oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzenie go kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

W kolejnym case study będzie o tym, czy coś jednak dla Pana Ryszarda da się zrobić.

Wzory dokumentów nieruchomości – zapraszam do zapoznania się moją całą ofertą i zaktualizowanym cennikiem.

Podobne posty

Dodaj komentarz